BAJKA O JAZZIE
26 i 27 października 2013, g. 11.30
Sala koncertowa Centrum Kultury Katowic
Jazz muzyką wyłącznie dla koneserów i znawców? Kto tak twierdzi, ten się myli! Udowodniliśmy to! Nawet dla dzieci jazz może być świetną rozrywką i okazją do dobrej zabawy. W ramach 8. Silesian Jazz Festival, Centrum Kultury Katowice zaprosiło małolatów i opiekunów na “Bajkę o jazzie” – niezwykłą podróż po niemal wszystkich odmianach muzyki jazzowej i improwizowanej. Zaprosiliśmy dzieciaki na spotkanie z jazzkotem i poznanie jazzu poprzez aktywny udział w przedstawieniu. Profesjonalni jazzmani oraz tajemniczy czarny kot zachęcali do wspólnego improwizowania. “Bajka o jazzie” w atrakcyjny sposób, poprzez wyśmienitą zabawę, uwrażliwia młodych odbiorców na świat dźwięków i znaczenie spontaniczności w muzyce. Dzieci najszybciej poznają świat poprzez naukę i zabawę. Dotyczy to też muzyki. Jej słuchanie pozwala rozwinąć u młodych odbiorców emocje i poczucie estetyki. Poprzez jej odbiór stają się uczestnikami kultury. Na tych właśnie podstawach oparliśmy ideę stworzenia “Bajki o jazzie” musicalu jazzowego jako projektu edukacyjnego powstałego z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – mówi Izabela Kosowska, dyrektor Centrum Kultury Katowice, pomysłodawczyni Bajki.
libretto: Paweł Zassowski, Izabela Kosowska
muzyka: Michał Jurkiewicz
piosenki: Rafał Jędrzejczyk, Michał Jurkiewicz, Izabela Kosowska
reżyseria i adaptacja scenariusza: Rafał Jędrzejczyk
kierownictwo muzyczne: Jerzy Jarosik, Michał Jurkiewicz
Premiera: 26.10.2013
Obsada aktorska Bajki o Jazzie
Dzieci
Aleksandra Szymańczyk – Ania
Wojtek Bemben – Kornel
Wiktoria Szlajter – piesek Bejzi
Natalia Babczyńska – chomik Fisis
Anita Dziekańska – papużka Uli
Amelia Opolska – papużka Dudi
Emilia Grzyśka – królik Djuk
ALEKSANDRA SZYMAŃCZYK
Ola uczęszcza do szkoły podstawowej i uwielbia śpiewać. Od dwóch miesięcy uczy się gry na fortepianie. Śpiewa od siódmego roku życia. Śpiewa i tańczy w „Oliwierze” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Bierze udział w licznych konkursach piosenki. Wszystkie nagrody motywują ją do dalszej pracy.
WOJTEK BEMBEN
Jest uczniem Gimnazjum Sportowego w Chorzowie – klasa o profilu pływackim. Jego hobby to żeglarstwo i aktorstwo. Od lat bierze udział w warsztatach teatralnych i przedstawieniach oraz w filmach. Jest również harcerzem.
WIKTORIA SZLATER
Bardzo lubi tańczyć i chodzić na zajęcia teatralne. Lubi tez spędzać czas na basenie oraz grać w siatkówkę.
NATALIA BABCZYŃSKA
Ma 1 psa, 2 świnki morskie i 3 koty… Interesuje się akrobatyką i jazdą konną.
ANITA DZIEKAŃSKA
Ma 12 lat, uczy się w szkole muzycznej w Bytomiu – gra na fortepianie. Muzyka to jej pasja.
AMELIA OPOLSKA
Chodzi do 4 klasy szkoły podstawowej. Uwielbia śpiewać. Jej ulubione przedmioty to historia, przyroda i WF.
EMILIA GRZYŚKA
Chodzi do 5 klasy Szkoły Muzycznej w Katowicach. Uczy się grać na flecie poprzecznym. Bardzo lubi śpiewać . Zimą lubi jeździć na nartach a latem na rowerze. Mieszka w Sławkowie. Lubi chodzić po ogródku i po lesie.
Dorośli
Marta Saciuk – babcia Kalina
Adrianna Bujak – Myszobilla / Mama
Agnieszka Jurkiewicz – Aretmysza
Magdalena Krzywda – Myszella Swingowianka
Artur Sędzielarz – Tata
Mikołaj Król – Kot
Akompaniament
Studenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach:
FLETY: Beata Duda , Maciej Kwarciński;
SAKSOFONY: Jakub Chojnacki, Michał Król – s. sopranowy, Krystian Tomalka, Jakub Łęmpa – saksofon altowy, Piotr Gałuszka, Dominik Dudek – s. tenorowy, Denis Ostrovnoy – s. barytonowy; TRĄBKI: Paweł Palcowski, Paweł Południak, Piotr Eliasz;
PUZONY: Łukasz Rakalski, Szymon Klekowicki, Piotr Zawada;
FORTEPIAN: Bartosz Kalicki / GITARA: Sylwester Korneliusz / KONTRABAS: Adam Tadel, PERKUSJA: Michał Dziewiński.
oraz Michał Jurkiewicz – DYRYGENT, INSTRUMENTY KLAWISZOWE
MARTA SACIUK
Niekwestionowana gwiazda i frontmenka kabaretu Kwartet Okazjonalny. Wykształcona śpiewaczka — sopran lirico-spinto. Karierę rozpoczęła na krakowskiej scenie kabaretowej a główne sukcesy osiągnęła z kabaretem Kwartet Okazjonalny. M.in.: II i III NAGRODĘ na przeglądzie PaKA w Krakowie, Grand Prix, NAGRODE PUBLICZNOŚCI i DZIENNIKARZY na wałbrzyskiej PRZEWAŁCE. Jest laureatką nagród na festiwalach piosenki kabaretowej OSPA, OBORA, występowała na FAMIE, a także na wystawie światowej EXPO 2000 w Hanowerze. Współpracuje z krakowskimi teatrami Bagatela i Groteska. Zagrała w filmie „Ryś” Stanisława Tyma, a także w serialu telewizyjnym „Rodzina Trendy”. Z powodzeniem występuje jako gospodarz wielu imprez o charakterze estradowym, prowadząc je z dużym dowcipem i wdziękiem.
ADRIANNA BUJAK
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu dr Katarzyny Oleś–Blacha. Stypendystka Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso. W 2010 zadebiutowała na deskach Opery Krakowskiej w spektaklu Spojrzenia pod dyr. Rubena Silvy. Jako solistka Zespołu Muzyki Dawnej FLORIPARI z Królewskiego Zamku na Wawelu, występowała na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą m.in. na Słowacji, w Niemczech, Rumunii, Mołdawii, Litwie, Anglii oraz Australii. Jako stały członek kameralnego zespołu Capella Cracoviensis (w latach 2008–2013) specjalizującego się w wykonawstwie muzyki oratoryjno-kantatowej koncertowała z czołowymi dyrygentami europejskimi. Jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Wadowicach oraz w Prywatnej Profesjonalne Szkole Muzycznej im. A. Dębskiego w Krakowie. Zaczynała w kabarecie Loch Camelot, z którym między innymi dokonała licznych nagrań dla radia i telewizji. Na scenie tego kabaretu występowała także z recitalem piosenek francuskich oraz w autorskim programie Basi Stępniak-Wilk „Wieczory Nieperwersyjne”, które w 2011 roku zarejestrowała na płycie CD. Jest zwyciężczynią Ogólnopolskiego Festiwalu Niezapomnianych Artystów w Bydgoszczy(2008) oraz laureatką Grechuta Festival (2011).
AGNIESZKA JURKIEWICZ
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, wokalistka, flecistka, dyrygentka. Od lat związana z zespołem „Śrubki”, którego liderem jest jej wspaniały mąż — Michał Jurkiewicz. Współpracuje z cenionymi muzykami polskiej sceny: Grzegorzem Turnauem, Dorotą Miśkiewicz, Kubą Badachem, Zbigniewem Wodeckim. Jej pasją jest praca z dziećmi i dla dzieci. Brała udział w nagraniu płyty z piosenkami dla dzieci „Dzieci, Ewa Bem i Grzegorz Turnau śpiewają piosenki Astrid Lindgren”, „Śrubki” oraz „Gra mandolina”.
MAGDALENA KRZYWDA
Wokalistka, autorka tekstów i muzyki, pedagog. Absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej. Jej zainteresowania muzyczne są różnorodne. Wykonuje zarówno poezję śpiewaną, jazz jak również polskie pieśni tradycyjne i muzykę chorałową. Od 2000 roku nieprzerwanie współpracuje z gitarzystą Sławomirem Witkowskim. Muzycy nagrali wspólnie płytę Sapphire, a do ich największych osiągnięć należą: Grand Prix na VI Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Poetyckiej o Złote koło młyńskie w Stargardzie Szczecińskim, nagroda główna im. Agnieszki Osieckiej na XXXIII Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych Śpiewajmy poezję w Olsztynie, I miejsce w Finale IV Festiwalu Łagodne Spotkania Muzyczne w Gdańsku oraz III nagroda w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej w Warszawie. Od 2006 prowadzi Żeńską Scholę Nativitatis, która wykonuje chorał, wczesną polifonię i pieśni tradycyjne. Zespół ma na swoim koncie płytę “Mariam Matrem Virginem”, nagraną wspólnie ze Scholą Cantorum Minorum Chosoviensis. Ponadto Magda współpracuje z big bandami: Big Silesian Band oraz chorzowskim “Darek Band”.
ARTUR SĘDZIELARZ
Dyrygent, aranżer, śpiewak a także artysta kabaretowy. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, jest również absolwentem Podyplomowych Studiów w zakresie dyrygentury chóralnej tejże uczelni. Finalista Międzynarodowego Konkursu dla dyrygentów choralnych w Bolonii w 2005 roku. Od roku 1997 związany jako śpiewak z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, a w latach 2010–2011 sprawował funkcję Dyrektora naczelnego i artystycznego tego zespołu. Szef Chóru Kameralnego Quattro Voci z którym zdobył wiele nagród i wyróżnień. Od 2012 roku współpracuje z Teatrem Stu, gdzie sprawuje opiekę wokalną nad aktorami przy spektaklach Wyzwolenie i Wesele St. Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Od roku 2013 współpracuje z teatrem Bagatela, gdzie m. in. tworzył muzykę do spektaklu „Efekt Motyla”. Współzałożyciel formacji kabaretowej Kwartet Okazjonalny, z którą wielokrotnie występował w produkcjach telewizyjnych.
MIKOŁAJ KRÓL
Pochodzi z Żywca. Uczył się w Samorządowej Szkole Muzycznej II stopnia w Żywcu, obecnie uczy się w Państwowym Studium Zawodowym Wokalno-Baletowym w Gliwicach – od 2012 r. Od września 2012 r. pracuje w Gliwickim Teatrze Muzycznym, gdzie występuje w produkcjach operetkowych jak i musicalowych, a także w spektaklach „Mały Książę”, „Wakacje Don Juana”, „Kwiat Hawaii”, „Księżniczka Czardasza”, „Noc w Wenecji”. Współpracuje z Dziecięco Młodzieżowym Teatrem Muzycznym „Protalent – gra w”. Jest laureatem wielu konkursów muzycznych na terenie Województwa, najbardziej znaczące to: I miejsce w Powiatowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Kategorii: soliści i duety wokalne (Żywiec, 2012), Nagroda Grand Prix w II Festiwalu Talentu Dzieci i Młodzieży (Ustroń, 2012), Nagroda Grand Prix w III Festiwalu Talentu Dzieci i Młodzieży (Ustroń, 2013).
PIOSENKA UWERTUROWA
Sł. Rafał Jędrzejczyk
Muz. Michał Jurkiewicz
To jest opowieść o takiej fest muzyce
Co wędrowała poprzez place i ulice
Nowy Orlean – takie miasto w Ameryce
Jazzem pachnące ponad dachy i piwnice
Chociaż mówili – na salony wstępu nie ma
Bo nazbyt prosty i niechlujny niesie temat
Że można umrzeć i zwariować przy nim z nudów –
Teraz króluje na estradach i wśród klubów
Trąbka, puzon, klarnet – raz
Ta muzyka – to jest jazz
Bandżo i helikon – dwa
Bandżo i helikon – dwa
Ta orkiestra pięknie gra
Saksofony wchodzą trzy
Bęben reguluje rytm
Piano – forte cztery – pięć
Śpiewaj z nami, gdy masz chęć!
Do Polski dotarł w przedwojennych czasach jeszcze
A zaraz po niej zakazanym był. Złowieszcze
Brzmiało hasło — Nie otwierać przed nim granic!
A on wszystkie te zakazy miewał za nic
Teraz jest wszędzie, możesz sprawdzić w internecie
Cudownie brzmi na festiwalach i w outlecie
Dziś o przygodzie jaką miała dziewczyneczka
Gdy darowano jej w prezencie cud koteczka…
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego